Konferencja naukowa Homo sapiens wobec technologii jutra – natura, język, kultura, sztuka

Razem z AHE mamy zapraszamy do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej Homo sapiens wobec technologii jutra – natura, język, kultura, sztuka. Głównym problemem badawczym będzie szeroko pojęta relacja technologii z człowiekiem.

Żyjemy obecnie w czasach, w których tradycyjne wyobrażenia o tym, jaka jest nasza rola w świecie ulegają ciągłym przewartościowaniom. Takie zjawiska jak posthumanizm, transhumanizm, modyfikacje genetyczne, sztuczna inteligencja czy cyfrowa rewolucja, która w ostatnich latach gwałtownie przyspieszyła, zmuszają do przedefiniowania klasycznej opozycji natura-kultura oraz innych pozornie dobrze znanych pojęć.

Co to znaczy, że jesteśmy istotami obdarzonymi świadomością? Osobami zdolnymi do dokonywania wyborów moralnych? Jakie znaczenie ma nasz wpływ na literaturę, sztukę i kulturę? Chociaż homo sapiens wciąż określa zasady dla innych gatunków, renesansowo-oświeceniowy paradygmat antropologiczny, który umieszczał człowieka w centrum rzeczywistości i czynił z niego miarę wszech rzeczy nie jest już jedyną możliwą opcją.

Termin: 25-26 kwietnia 2024 r.
Miejsce: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, ul. Rewolucji 1905 r. nr 52 (budynek G).
Opłata konferencyjna: 100 zł (z opłaty zwolnieni są studenci i pracownicy AHE).
Czas trwania wystąpienia: do 20 minut.
Kontakt e-mail: cfp@ahe.lodz.pl

Szczegóły na stronie KONFERENCJI.

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi • Wersja BETA strony